ISTANBUL, TURKEY - JUNE 23: Istanbul mayoral candidate Ekrem Imamoglu of the Republican Peoples Party (CHP) celebrates his win during his victory rally after Binali Yildirim of ruling Justice and Development Party (AKP) conceded his defeat in the rerun local mayoral elections for Istanbul on June 23, 2019 in Istanbul, Turkey. Turkish election authorities sent voters back to the polls after invalidating the result of the mayoral election held in March, in which Ekrem Imamoglu of the opposition CHP party won a narrow victory. (Photo by Burak Kara/Getty Images)

Kryetari i ri i Stambollit, Ekrem Imamogllu, ka theksuar se triumfi i tij në zgjedhje ka shenjtëruar një fillim të ri, gjatë kohës së fjalimit të tij mbrëmë pas fitores shkruan “Financial Times”.

Ne dëshirojmë të hapim një kapitull të ri, një frymë të re- ka deklaruar Imamoglu para gazetarëve dhe aktivistëve partiak.

Pikërisht kjo e brengos Erdoganin. Presidenti turk ka ndërtuar karrierë të suksesshme politike kur fitoi zgjedhjet për kryetar komune të Stambollit para 25 viteve. Sot, pasi përjetoi fiasko, duke humbur luftën për Stambollin në zgjedhjet e mbajtura në Mars, si dhe në zgjedhjet e përsëritura, qyteti i cili i ofronte siguri të veçantë dhe stabilitet u kthye në duart e liderit opozitar./Alsat