Në kohën kur Real Madrid është në kulim e merkatos, rivali i tyre i përjetshëm, Barcelona, ende nuk ka bërë zyrtar asnjë goditje të rëndësishme. Klubi blaugrana vijon të jetë në heshtje totale por stafi drejtues nuk po qëndron aspak në mbrojtje, përkundrazi, po përpilojnë prej kohësh dy goditje të mëdha. Neymar dhe Barcelona po hedhin hapa konkret për të projektuar një rikthim të bujshëm të brazilianit në “Camp Nou”.